Porucha činnosti centrálního nervového systému se projevuje ztrátou vědomí. Relaxace jazyka, krku a hltanových svalů u postižených v bezvědomí je příčinou zablokování průchodnosti dýchacích cest – hrozí smrt udušením. Postiženému je nutné poskytnout neodkladně první pomoc.
Kardiopulmonální resuscitace (KPR)
KPR je postup, při kterém se rytmicky střídá nepřímá srdeční masáž s umělým dýcháním. Důležitější součástí je nepřímá srdeční masáž, ovšem i umělé dýchání je důležité. V případě, že nejste schopni provádět umělé dýchání, provádějte nepřerušovaně nepřímou srdeční masáž.
Kdy zahájit KPR:
- Vždy když je postižený v bezvědomí a nedýchá normálně.
Kdy ukončit KPR:
- Příjezd posádky ZZS – postiženého jim předáte.
- Na postiženém jsou vidět známky návratu vědomí (pravidelné dýchání, slyšíte proudění vzduchu z jeho úst, vidíte jak se postiženému zvedá hrudník).
- Jste zcela vyčerpáni a již nemůžete pokračovat v KPR.
Nepřímá srdeční masáž
- Postižený musí ležet na zádech na tvrdé rovné podložce, ideálně na zemi.
- Klekněte si vedle postiženého (nezáleží na tom z jaké strany).
- Položte spodní hranu dlaně jedné ruky (nezáleží na tom jaké) doprostřed hrudníku postiženého.
- Spodní hranu druhé ruky položte na první ruku.
- Propleťte prsty rukou a ujistěte se, že máte hranu dlaně umístěnu na středu hrudníku (na hrudní kosti). Je třeba stlačovat hrudní kost a ne žebra.
- Nakloňte se nad postiženého tak, aby Vaše ramena byla kolmo nad hrudní kostí postiženého, propněte lokty.
- Začněte rytmicky stlačovat hrudní kost postiženého do hloubky 5-6 cm. Po každém stlačení zcela uvolněte hrudní kost, aby se hrudník postiženého mohl vrátit do neutrální polohy. Ruce z hrudníku nesundavejte.
Umělé dýchání
- Po 30 kompresích hrudníku umístěte jednu ruku na čelo postiženého a druhou rukou ho uchopte za bradu. Zakloňte mu hlavu a tahem za bradu otevřete ústa.
- Palcem a ukazováčkem ruky kterou máte na čele postiženého mu stiskněte nosní křídla (zacpěte nos).
- Nadechněte se tak jak normálně dýcháte (ne moc zhluboka ani mělce) a umístěte svoje ústa kolem úst postiženého a pevně přitiskněte, aby vzduch neunikal okolo.
- Vdechněte do postiženého plynule a ne prudce. Vdech by měl trvat cca 1s. Při vdechování sledujte hrudník postiženého. Pokud se zvedá, provádíte umělé dýchání správně.
- Po vdechu udržujte záklon hlavy postiženého, oddalte svoje ústa a nechte postiženého vydechnout.
- Zatímco postižený vydechuje znovu se nadechněte a po jeho výdechu znovu do postiženého vdechněte.
- Po provedení dvou vdechů začněte ihned znovu provádět nepřímou srdeční masáž. Pokračujte dále v rytmickém střídání nepřímé srdeční masáže a umělého dýchání v poměru 30:2.
- Celá sekvence dvou umělých dechů by neměla trvat déle než 5s.
- Nepokoušejte se v jedné sekvenci o provedení umělého dýchání více jak dvakrát. Pokud se Vám nedaří do postiženého vdechnout, zkontrolujte zda má postižený správně zakloněnou hlavu a vyčištěnou dutinu ústní. Pokud stále nejde do postiženého vdechnout, vraťte se k nepřímé srdeční masáži.
- okud se rozhodnete neprovádět umělé dýchání, provádějte nepřímou srdeční masáž bez přerušování s frekvencí 100-120/min.