Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čistící a dezinfekční prostředky. Tuto povinnost mu ukládá § 104 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce, který je prováděn nařízením vlády č. 390/2021 Sb., o bližších podmínkách poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.
- Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu.
- K předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění poskytuje zaměstnavatel dezinfekční prostředky. Za dezinfekční prostředky se považují též ochranné masti s dezinfekčním účinkem.
- Zaměstnancům, kteří přicházejí do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, poskytne zaměstnavatel podle druhu látky mycí a čisticí prostředky, jejichž doporučené množství je uvedeno v tabulce níže, případně regenerační krémy a masti.
- Zaměstnanci, který přichází do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, poskytne zaměstnavatel podle druhu látky mycí a čisticí prostředky, případně regenerační krémy a masti. Druhy prací z hlediska znečištění a doporučená množství mycích a čisticích prostředků (příloha č. 4 nařízení vlády č. 390/2021 Sb.)
- V případě, že zaměstnavatel zajistí mycí nebo čisticí prostředky trvale dostupné v sanitárních zařízeních pracoviště, nemusí je přímo jednotlivým zaměstnancům poskytovat. Výjimkou jsou textilní ručníky pro zaměstnance, kteří vykonávají práci velmi nečistou nebo práci nečistou. Těm zaměstnavatel ručníky vydávat musí.
Další odkazy
- Příklady klasifikace prací z hlediska znečištění
- Doporučená množství mycích a čisticích prostředků
- Jednotlivé druhy OOPP
- Používání OOPP – bližší informace
- Značení a další požadavky kladené na OOPP
- Uvádění OOPP na trh
- Mycí, čistící a dezinfekční prostředky
- Ochranné nápoje
- Evidenční list OOPP