Strojnický průkaz musí mít obsluha vždy, pokud oblsuhuje stavební stroj (viz seznam níže) pro zemní nebo stavební práce, popřípadě pro práce s nimi související.
Obsluha musí mít strojický průkaz
Pokud obsluha provádí zemní nebo stavební práce (nebo práce, které jsou s nimi v souvislosti) musí mít oprávnění vydané ministerstvem stavebnictví (orgán jím pověřený) tj. strojnický průkaz pro příslušnou kategorii stroje – Vyhláška ministerstva stavebnictví č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů, § 1.
- dozerů a traktorů kolových nad 50 k,
- dozerů a traktorů pásových,
- speciálních tahačů stavebních mechanismů,
- lopatových rypadel pásových, automobilových a kolových,
- korečkových rypadel,
- korečkových hlubidel,
- drenážních fréz a rýhovačů,
- nakládacích a vykládacích strojů kolových a pásových nad 35 k,
- autogrejdů a grejdrelevátorů,
- motorových skrejprů,
- skrejprů s pásovým tahačem,
- truboukladčíků,
- silničních válců,
- úzkorozchodných lokomotiv pro přenosné dráhy,
- speciálních motorických sněhových strojů,
- kompresorů s provozním tlakem nad 5 atm. a 300 m3/hod.,
- stavebních strojů, které zvláštním opatřením stanoví ministerstvo stavebnictví.
Požadavky na obsluhu – oprávnění (strojnický průkaz) lze udělit jen tomu, kdo:
- dosáhl věku 18 let,
- je tělesně a duševně schopný a spolehlivý k takové obsluze,
- absolvoval předepsaný výcvik,
- prokázal zkouškou odbornou způsobilost.
Má-li stavební stroj také charakter motorového vozidla nebo parního stroje, lze udělit oprávněné k obsluze jen tomu, kdo již má odpovídající řidičský průkaz popř. oprávnění k obsluh parních strojů (kotlů).
Pokud je stroj vybaven zdvihacím zařízením s “hákem” tj. jeřábem musí mít obsluha kvalifikaci jeřábníka a pokud váže břemena tak i vazače.
Základní kurz
Základní kurz má rozsah 54 hodin + zkouška. Požadovaná předběžná praxe (absolvovaná před základním kurzem v rozsahu zpravidla 400 hodin).
Zkouška:
- praktická zkouška na příslušném stroji,
- teoretická zkouška z konstrukce, údržby a bezpečnosti práce.
Obsluha nemusí mít strojický průkaz
Pokud obsluha nevykonává zemní nebo stavební práce nemusí mít strojnický průkaz – viz Vyhláška ministerstva stavebnictví č. 77/1965 Sb.,o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů.
Vždy je ale třeba splnit obecné požadavky stanovené v Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. , kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí a dalších dotčených právních předpisů a norem.
Obsluha musí být zdravotně a odborně způsobilá tj.
- tato pracovní činnost musí být uvedena ve zdravotní prohlídce tj. musí s ní být poskytovatel pracovnělékařských služeb seznámen.
- obsluha musí být prokazatelně seznámena s průvodní dokumentací od výrobce, především s návodem k obsluze
- je provedeno proškolení a doporučujeme aby jeho součástí bylo i praktické zaučení pod dohledem zkušenějšího pracovníka jehož výstupem je podepsaný záznam o tomto seznámení (proškolení) + pravidelné opakování školení (již může být snížený rozsah školení)
Pokud je stroj způsobilý k provozu na pozemních komunikacích (viz průvodní dokumentace od výrobce) , musí mít obsluha platný řidičský průkaz. Do celkové hmotnosti 3500 kg stačí skupina B, nad tuto celkovou hmotnost stačí skupina T, popřípadě C.
Pokud je stroj vybaven zdvihacím zařízením s “hákem” tj. jeřábem musí mít obsluha kvalifikaci jeřábníka a pokud váže břemena tak i vazače.