Definici pojmu „zdravotnický prostředek“ stanoví článek 2 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích
Zdravotnickým prostředkem je nástroj, přístroj, zařízení, software, implantát, činidlo, materiál nebo jiný předmět urážené výrobcem k použití, samostatně nebo v kombinaci, u lidí k jednomu nebo několika z těchto konkrétních léčebných účelů:
- diagnostika, prevence, monitorování, predikce, prognóza, léčba nebo mírnění nemoci,
- diagnostika, monitorování, léčba, mírnění nebo kompenzace poranění nebo zdravotního postižení,
- vyšetřování, náhrady nebo úpravy anatomické struktury nebo fyziologického či patologického procesu nebo stavu,
- poskytování informací prostřednictvím vyšetření in vitro, pokud jde o vzorky pocházející z lidského těla, včetně darovaných orgánů, krve a tkání, který nedosahuje svého hlavního určeného účinku v lidském těle nebo na jeho povrchu farmakologickými, imunologickými ani metabolickými účinky, jehož funkce však může být takovými účinky podpořena.
Za zdravotnické prostředky se považují rovněž tyto výrobky:
- prostředky určené ke kontrole nebo podpoře početí;
- výrobky speciálně určené k čištění, dezinfekci nebo sterilizaci prostředků (uvedené v čl. 1 odst. 4 a prostředků uvedených v prvním pododstavci tohoto bodu).
Používání zdravotních prostředků
§ 38 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Při poskytování zdravotních služeb může být použit pouze prostředek, který splňuje požadavky nařízení o zdravotnických prostředcích. Nesmí se používat zdravotnický prostředek:
- který je uvedený na trh v rozporu s nařízením o zdravotnických prostředcích a osoba, která prostředek používá, o této skutečnosti věděla nebo měla a mohla vědět,
- u něhož existuje důvodné podezření, že bezpečnost a zdraví pacientů nebo třetích osob jsou ohroženy, a to i v případě, že prostředek je řádně instalován, popřípadě zaveden do lidského těla, udržován a používán v souladu s určeným účelem2),
- kterému uplynula lhůta pro bezpečné použití nebo implantaci,
- který má z hlediska své výroby nedostatky, které mohou vést k ohrožení zdraví pacientů nebo třetích osob, nebo
- u něhož může být ohrožena bezpečnost nebo ovlivněna jeho účinnost v důsledku zjevně porušené celistvosti originálního balení.
§ 39 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen zajistit, aby:
- byl prostředek používán v souladu s pokyny výrobce,
- prostředek s měřicí funkcí byl provozován v souladu s požadavky jiného právního předpisu upravujícího oblast metrologie,
- osoba poskytující zdravotní služby byla poučena o nutnosti přesvědčit se před každým použitím prostředku o jeho řádném technickém stavu, funkčnosti a možnosti bezpečného použití, pokud takové ověření prostředku přichází v úvahu; tento požadavek se přiměřeně vztahuje i na příslušenství, programové vybavení a další výrobek, u něhož se předpokládá interakce s daným prostředkem,
- byla dodržována správná skladovací praxe,
- byl u prostředku prováděn servis v souladu s tímto zákonem,
- v případě, že mu byl výrobcem předán prostředek na zakázku pro použití při poskytování zdravotních služeb konkrétnímu pacientovi, poskytl tomuto pacientovi prohlášení výrobce k prostředku na zakázku uvedené v příloze č. XIII bodu 1 nařízení o zdravotnických prostředcích, které výrobce k prostředku přiložil, a
- bylo provedeno bezpečnostní nápravné opatření v terénu stanovené výrobcem s cílem odstranit nebo omezit rizika závažné nežádoucí příhody spojené se zdravotnickým prostředkem dodaným na trh.
Návod k použití zdravotnického prostředku
§ 39, odst. (2) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb nesmí používat prostředek při poskytování zdravotních služeb, pokud nemá k dispozici návod k použití v českém jazyce; tato podmínka nemusí být splněna u prostředku rizikové třídy I nebo IIa, u něhož výrobce stanovil, že návod není třeba pro bezpečné používání prostředku.
Záznam o použití zdravotnického prostředku do dokumentace pacienta
§ 39, odst. (3) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Pokud je při poskytování zdravotních služeb použit prostředek rizikové třídy IIb nebo III, je poskytovatel zdravotních služeb povinen provést o tom záznam ve zdravotnické dokumentaci vedené o pacientovi.
Identifikace zdravotnických prostředků
§ 39, odst. (4) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen uchovávat jedinečnou identifikaci prostředků, s výjimkou prostředků rizikové třídy I, které mu byly dodány. Tyto informace jsou poskytovatelé zdravotních služeb povinni na vyžádání předložit Ústavu.
Dokumentace zdravotnických prostředků
§ 39, odst. (5) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen vést dokumentaci používaných prostředků,
- u kterých musí být prováděna instruktáž (zde vede a uchovává také dokumentaci o provedených instruktážích),
- u kterých musí být prováděna bezpečnostně technická kontrola,
- které jsou právním předpisem upravujícím oblast metrologie označeny jako pracovní měřidla stanovená.
§ 44, odst. (4) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen uchovávat dokumentaci o provedení servisu v českém, slovenském nebo anglickém jazyce po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
§ 45, odst. (5) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Po provedení bezpečnostně technické kontroly musí osoba provádějící servis zajistit, aby pracovník provádějící bezpečnostně technickou kontrolu o této kontrole pořídil a podepsal záznam. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen tento záznam uchovávat po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
§ 46, odst. (3) zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
- Po provedení opravy musí pracovník provádějící opravu přezkoušet bezpečnost a funkčnost prostředku a o opravě a přezkoušení pořídil a podepsal záznam.
- Poskytovatel zdravotních služeb je povinen tento záznam uchovávat po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
Informace pro uživatele zdravotnického prostředku
§ 40 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Poskytovatel zdravotních služeb zajistí osobě poskytující zdravotní služby prostřednictvím prostředku dostupné veškeré informace z návodu k použití v českém jazyce. To neplatí u prostředku rizikové třídy I nebo IIa, u něhož výrobce stanovil, že jej není třeba pro bezpečné používání prostředku.
(2) Poskytovatel zdravotních služeb odpovědný za zavedení implantabilního prostředku je povinen pacientovi, jemuž byl prostředek zaveden, poskytnout kartu s informacemi o implantátu, na níž je uvedena totožnost pacienta, a informace ve stanoveném rozsahu. Informace musí být v českém jazyce.
Instruktáž k obsluze zdravotnických prostředků
§ 41 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Zdravotnický prostředek, u něhož to stanovil výrobce v návodu k použití, smí používat nebo obsluhovat pouze osoba, která absolvovala instruktáž k příslušnému prostředku provedenou v souladu s příslušným návodem k použití a byla seznámena s riziky spojenými s používáním uvedeného prostředku.
Instruktáž je oprávněn provádět
- výrobce, zplnomocněný zástupce nebo osoba jimi pověřená,
- osoba, která byla proškolena osobou, která byla výrobcem nebo zplnomocněným zástupcem pověřena k provádění takových školení,
- osoba, která absolvovala instruktáž od osoby uvedené v předchozích odstavcích a má v používání daného prostředku alespoň dvouletou praxi (pokud výrobce nebo zplnomocněný zástupce nestanoví jinak).
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen vést a uchovávat dokumentaci o všech provedených instruktážích. Tyto informace je povinen uchovávat po celou dobu používání prostředku a po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
Servis zdravotnických prostředků
§ 44 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Servisem se rozumí provádění bezpečnostně technických kontrol a oprav prostředku v souladu s pokyny výrobce a právními předpisy.
Servis prostředku, s výjimkou prostředků rizikové třídy I, může vykonávat pouze ohlášená osoba, to neplatí jde-li o prostředek s měřicí funkcí, musí být jeho servis vykonáván v souladu s jiným právním předpisem upravujícím oblast metrologie.
(3) V případě, kdy výrobce prokazatelně stanovil, že servis prostředku může provést pouze jím pověřená osoba, která nepůsobí na území České republiky, se na takto pověřenou osobu požadavky podle § 45 odst. 4 a 5 a § 46 odst. 2 a 3 nevztahují.
Poskytovatel zdravotních služeb je povinen uchovávat dokumentaci o provedení servisu podle odstavce 3 v českém, slovenském nebo anglickém jazyce po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
Bezpečnostně technická kontrola zdravotnických prostředků
§ 45 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
- Bezpečnostně technickou kontrolou se rozumí realizace pravidelných úkonů směřujících k zachování bezpečnosti a plné funkčnosti prostředku.
- Součástí bezpečnostně technické kontroly je dále provádění elektrické kontroly prostředku, který je elektrickým zařízením. Za elektrické zařízení se pro účely tohoto zákona považuje zařízení, u něhož může dojít k ohrožení života, zdraví nebo majetku elektrickým proudem. Elektrická kontrola prostředku se provádí způsobem stanoveným výrobcem; pokud není postup výrobcem stanoven, použije se postup popsaný v technické normě upravující zdravotnické elektrické přístroje – ČSN EN 62353 – Zdravotnické elektrické přístroje – Opakované zkoušky a zkoušky po opravách zdravotnických elektrických přístrojů. .
- Bezpečnostně technická kontrola se provádí u prostředku s ohledem na jeho zatřídění do rizikové třídy v rozsahu a četnosti stanovené výrobcem. Pokud výrobce nestanoví četnost bezpečnostně technické kontroly u prostředku, který je elektrickým zařízením, provádí se bezpečnostně technická kontrola minimálně každé 2 roky. Tato kontrola musí být provedena nejpozději v kalendářním měsíci, v jehož průběhu uplyne lhůta pro její provedení.
- Osoba provádějící servis, která provádí bezpečnostně technickou kontrolu, je povinna zajistit odbornou způsobilost pracovníků, kteří ji provádějí.
- Po provedení bezpečnostně technické kontroly musí osoba provádějící servis zajistit, aby pracovník provádějící bezpečnostně technickou kontrolu o této kontrole pořídil a podepsal záznam. Poskytovatel zdravotních služeb je povinen tento záznam uchovávat po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
- Pokud není výrobcem stanoveno jinak, požadavky stanovené na pracovníky provádějící bezpečnostně technickou kontrolu se nevztahují na bezpečnostně technickou kontrolu prováděnou u prostředku rizikové třídy I bez měřicí funkce nebo u prostředku rizikové třídy I, který není elektrickým zařízením.
Oprava zdravotnických prostředků
§ 46 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Opravou se rozumí soubor úkonů, jimiž se poškozený prostředek vrátí do původního nebo provozuschopného a bezpečného stavu, přičemž nedojde ke změně technických parametrů nebo určeného účelu.
Osoba provádějící servis, která provádí opravu, je povinna
- Prokazatelně zajistit u všech pracovníků provádějících opravu jejich odbornou způsobilost.
- Zajistit odpovídající materiálně technické vybavení pro provádění oprav.
- Po provedení opravy musí pracovník provádějící opravu přezkoušet bezpečnost a funkčnost prostředku a o opravě a přezkoušení pořídil a podepsal záznam.
- Poskytovatel zdravotních služeb je povinen tento záznam uchovávat po celou dobu používání prostředku, a dále po dobu 1 roku ode dne vyřazení prostředku z používání.
Revize zdravotnických prostředků
§ 47 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
- U prostředku, který je pevně připojen ke zdroji elektrické energie, a prostředku, jehož součástí je tlakové nebo plynové zařízení, se vedle servisu provádí i revize.
- Revizí se rozumí elektrická revize, tlaková revize a plynová revize.
Registr zdravotnických prostředků
Registr zdravotnických prostředků
Povinnosti poskytovatele zdravotních služeb v rámci VigilancE
(1) Poskytovatel zdravotních služeb, u kterého došlo k podezření na závažnou nežádoucí příhodu zdravotního prostředku, je povinen
- provést veškerá potřebná opatření s cílem minimalizovat negativní dopady vzniklé příhody,
- zpřístupnit výrobci a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv prostředek, u něhož došlo k podezření na nežádoucí příhodu, včetně veškeré dokumentace pro účely kontroly a zjištění příčin vzniklé příhody a
- poskytovat výrobci a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv veškerou potřebnou součinnost a informace za účelem zjištění příčin vzniklé příhody.
Poskytovatel zdravotních služeb, který nabyl podezření, že došlo k závažné nežádoucí příhodě s následkem újmy na zdraví nebo smrti pacienta, je povinen uchovávat ve zdravotnické dokumentaci vedené o pacientovi tuto skutečnost včetně záznamu o tom, kdy bylo podezření na závažnou nežádoucí příhodu ohlášeno Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.
Přestupky v oblasti činnosti poskytovatele zdravotních služeb
§ 9 zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích
Další informace ze zdravotnictví
Legislativa
- Zákon č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích navazuje na přímo použitelné Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích
- Zákon č. 268/2014 Sb., o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro